SON DAKİKA
Hava Durumu

Göçmen leylekler Hürmetçi Sazlığı'nda

Kayseri Hacılar Hürmetçi mahallesinin simgesi haline gelen leylekler bu yılda mola yerlerine gelmeye başladı. Afrika’nın kuzey bölgelerinden Ülkemize gelen leylekler, uzun yolculuklarında Hürmetçi Sazlığı’nda verdikleri molada yerli ve yabancı turistlerinde ilgisini çekmeye devam ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 28.04.2023 11:31
Haber Güncellenme Tarihi: 28.04.2023 11:31
https://www.mavinews.com
Göçmen leylekler Hürmetçi Sazlığı'nda

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Avrupa, Asya ve Afrika kuş göç yolu üzerinde bulunan ve bünyesinde bulundurduğu geniş sulak alan ile de Flamingo, büyük akbalıkçıl, gri balıkçıl, küçük kuğu, ötücü kuğu, angıt, suna, yeşilbaş ördek, kılkuyruk, saz tavuğu, saz delicesi, uzun bacak, küçük balaban, kaşıkçı, leylek, sığırcık, kırlangıç, tepeli toygar, ibibik, Avrupa arı kuşu, akkuyruk sallayan, yalıçapkını, serçe ve saksağan gibi birçok kuş türünü barındıran Hürmetçi Sazlığı, kuzey Afrika’ dan gelen birçok leyleğe de ev sahipliği yapıyor.

Kayseri'nin Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan ilçenin birçok güzelliğinin yanı sıra doğal hayatına dâhil olan leyleklerin mola yeri Hürmetçi Sazlığı’na vatandaşları davet etti.

Özdoğan, “Uzun göç yolculukları sırasında Hürmetçi Sazlığı'nda mola veren leylekler, bu yıl yine unutulmaz güzellikler sunuyor. Mart ayından itibaren binlerce kilometre uzaklıktan Hürmetçi Sazlığı’na gelen leylekler her yıl aynı yuvalara yerleşiyor. Leylekler, Hürmetçi Sazlığı’nın sulak alanında besleniyor ve uzun yolculuklarında burada bir süre mola veriyor. Hürmetçi Sazlığı, 2004 yılında Ramsar kriterlerini taşımasından dolayı “Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alan” olarak tanımlanmıştır. Avrupa, Asya ve Afrika kuş göç yolu üzerinde bulunmasından dolayı da Dünya ölçeğinde küresel öneme sahiptir. Tüm hemşehrilerimizin bu güzelliği görmelerini istiyoruz.” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.